Naši partneri:

1962 - 1963

1960-1964 Legenda, ktorá stále žije

Ak je auto, ktoré môže byť považované za klasický kus Ameriky, tak je to FORD MUSTANG. Za Desaťročia výroby sa teší popularite, ktorá sa len ťažko dá porovnať s inými značkami. Hovorí sa, že nutnosť je matkou vynaliezavosti a tak bol vytvorený aj MUSTANG. 
Za jeho zrodom stojí LEE IACOCCA, ktorý dokonale dokázal využiť situáciu 60-tych rokov a vytrhnúť tak firmu z prebiehajúcej krízy. Podľa jeho názoru boli 60-te roky obdobím, keď dospievala silná povojnová generácia a bol predpoklad, že s dobrým konceptom a s trochou reklamy, nemôže koncern FORD stúpiť vedľa. A to sa mu podarilo práve s MUSTANG-OM.
O tom,
 že Iacocca mal nos na dobrý biznis svedčí fakt, že po predstavení FORD-u MUSTANG verejnosť v apríli 1964 na svetovej výstave v New Yorku sa rozpútalo celosvetové Mustang-ové šialenstvo, ktoré v určitej podobe trvá až dodnes.

1960-1962 Skvelý nápad, zlý smer

Všetko to začalo v roku 1962, keď vývojoví pracovníci Ford-u pod vedením Lee Iacocca postavili prototyp MUSTANG 1 T5, bol to dvojsedadlový voz s motorom V4 vzadu.
Mustang 1. počas prvého roku svojho života bol takmer celý čas na cestách ako propagácia Ford-ovho inžinierstva. Ford vytlačil 20000 brožúr a všetky rozdal v jeden víkend. Keď Dan GURNEY na závodných okruhoch pred štartom jazdil v Mustang-u 1, diváci verili, že vidia úžasnú vec a reagovali ako na najviac vzrušujúcu vec akú kedy videli od amerického výrobcu áut.

1962-1964 Viac skvelých nápadov a prebdených nocí

Málokto predvídal úspechy, ktoré Mustang 1 vytvorí. Nikto netušil tak silnú a pozitívnu reakciu. Mustang 1 splnil pre spoločnosť Ford Motor niečo, čo zatiaľ žiadne iné auto za posledných pár rokov nedokázalo. Toto uznanie patrilo Lee Iacoccovi a jeho tímu. V polovici októbra a začiatkom novembra 1963 novinári a fotografovia udržiavali auto na výslní. Mustang 1 sa dostal na obálky mnohých decembrových čísel časopisov a motoristických magazínov.
Čerstvý produkt získal všetku pozornosť presne 9 mesiacov skôr ako Carroll Shelby zo svojou Cobrou upútal všetky oči a srdcia novinárov na seba. Iacocca vedel, že to auto bolo Shelbyho a nie jeho. Avšak aj on dosiahol úspech, ktorý bol vytvorený pod jeho vedením a ktorým sa mohol prezentovať.
Dizajn išiel napred pomaly, Iacocca bol čoraz netrpezlivejší. Chcel štvorsedadlové auto a začal premýšľať ako by malo vyzerať. Konkurencia predávala Corvair, Monzu a jeho obchodný zástupcovia, ktorí boli aj jeho priatelia sa začínali ozývať aby sa mu osobne sťažovali.
Ford Motor propagoval ukážkové auto, ktoré nebolo ešte navrhnuté a ani len pripravené na výrobu. Lee Iacocca uskutočnil dizajnovú súťaž ako formu výzvy pre dizajnérov z Ford-u, Lincoln-mercury a Corporate Advanced Studios. Šéf návrhár nákladných aut Joe Oros spolu s plánovačom výroby postavili prototyp podľa Iacoccovej predstavy Mustang ll. Podarilo sa im využiť pohonnú jednotku nápravy aj palubnú dosku z bežného Falconu, čím výrazne znížili výrobné náklady. Keď sa s prototypom zoznámil Lee Iacocca bol nadšený. Vyvinul maximálne úsilie, aby Henry Ford s projektom súhlasil. Ten prehlásil: "páni ja tu vec schválim, aby som sa Vás zbavil, ale musíte ju predať, lebo Vám ide o vaše krky", a tak sa z prototypu zrodil slávny MUSTANG.

Meno dostal podľa stíhacieho lietadla z II. svetovej vojny. Verejnosti bol predstavený v apríli 1964 na svetovej výstave v New Yorku. Ford Mustang bol v čase svojho vzniku bol, mal netradičný európsky rozmer a tvar. Taktiež jeho technické riešenie bolo inovatívne. Cena v čase uvedenia na trh bola 2 368,- dolárov. Len málo zákazníkov sa uspokojilo zo základnou výbavou a priplácali si doplnkovú výbavu. Väčšina zákazníkov za svoje vozidlá vďaka nej zaplatila v priemere o tisíc dolárov viac. Mustang bol automobil, ktorý nemal jednoznačné zaradenie. Bol vhodný ako pre vysoko postavených manažérov, tak aj pre mladých rebelov. Práve v tom bola jeho najväčšia sila.

E-shop Košík a objednávka

Novinky

Najbližšie výjazdy:

Žiadne akcie

Newsletter

    FUNHOUSE Rock Division ALLIANZ Power monsterenergy Rádio Express Veterán.sk gt40