Naši partneri:

Takí sme boli 2011

Vážení priatelia a nadšenci Mustangov, Vážení členovia MCS,

kalendárny rok 2011sa skončil a nadišiel čas hodnotení a bilancií. Mustang Club Slovakia ma za sebou štvrtý rok činnosti a podotýkam, že sa jednalo o druhý, a teda aj posledný rok pod súčasným vedením, a tak sa musíme na našu činnosť pozrieť triezvymi očami.

Sezóna jazdenia síce zväčša začína až v marci alebo apríli, ale už tradične prvou akciou v roku býva novoročný výjazd v okolí Bratislavy so štartom hneď 01.01. o 12:00 hod., s čím má zopár členov tiež tradične problém, nakoľko počas Silvestrovskej noci dostatočne požijú a ukazovateľ drägra je o12:00 hod ešte na hony vzdialený požadovanej nule.

Komu to však hladina zvyškového alkoholu dovolila a zistil, že by mohol ísť za volant, sadol do auta a vyrazil na miesto stretnutia na parkovisko PPC. Po krátkom zvítaní sa a popriatí si všetkého naj naj naj do nového roka, skupinka nadšencov nie len z MCS vyráža na jazdu. Na parkovisku stretávky je síce sneh, ale hlavné cesty sú zjazdné a pri zastávke v Devíne je dokonca sucho, čo vyprovokovalo nášho predsedu povrtieť zadkom (svojej Cobry) po parkovisku pod Devínskym hradom. Zvuk tu síce nemáme, ale dymové signály videli určite aj za Dunajom v Rakúsku. Mustangeri zo severných okresov Slovenska mohli len tíško závidieť takýmto zábavkám, keďže pred ich garážami zväčša ležala poriadna vrstva snehu, na ktorú sa s letnými pneumatikami a so zdravým rozumom nedalo vyjsť.

Mesiac Február je už tradične termínom výročnej členskej schôdze MCS, na ktorú sa schádzali členovia MCS do príjemného prostredia reštaurácie Furman pri Piešťanoch. Túto reštaurácia sme si vybrali práve pre jej neutrálnu polohu v rámci Slovenska ale aj z dôvodu výbornej kuchyne, a tak mnohí z nás sa prišli do Furmana v predstihu a na ČS sa pripravovali vynikajúcim jedlom.

Účasť členov ovplyvnili všelijaké choroby, a povedzme si na rovinu, nie len preto bola účasť slabá, najmä počty mimo bratislavských členov, ktorým VV vychádzal v ústrety umiestnením členskej schôdze mimo Bratislavy, nás dosť sklamal. Nakoľko členov prišlo málo, predseda sa na členov MCS oprávnene nahneval a vo Furmane bola členská schôdza asi naposledy. Uvidíme, kam ju VV klubu umiestni v tomto roku. Asi do Bratislavy, hovoria zákulisné informácie. Odhliadnuc od slabej účasti členov, program členskej schôdze sa uskutočnil od A do Z. Zhodnotili sme si rok 2010, prešli sme si finančnú správu, vypočuli sme si hodnotenie revíznej komisie, schválili sme si plán činnosti na rok 2011, boli predstavené pokroky v príprave 4. Zrazu Mustangov Slovenska v Trenčíne ako aj prípravy Fridays meetingov a boli prediskutované všetky potrebné administratívne záležitosti ohľadne činnosti klubu na rok 2011.

Už niekoľko predchádzajúcich rokov v mesiaci Apríl sa náš klub zúčastňuje výstavy Autosalón Bratislava a rok 2011 nebol výnimkou. Svoje rekonštrukcie predstavil Šumo s Ford Mustang Boss 429 1969, Vlado G s Ford Mustang Shelby GT 500 1967, Tibor s Ford Mustang II Ghia Coupe Custom 1976 a Brork s Ford Mustang Coupe 1966. Verejnosti ukázali svoje autá aj stálice tohto podujatia IMI, Andreas a Mike. Veľká vďaka za pomoc so zabezpečením stánku počas výstavy patrí aj nášmu členovi z Košíc, IMI-mu a Meggy, ktorí ukázali svoj Ford Mustang Shelby GT 500 2010. Stánok MCS ponúkal verejnosti možnosť oboznámiť sa s pripravovanými akciami klubu, najmä piatkové Fridays v Bratislave a 4. Zraz Mustangov Slovenska v Trenčíne. Oživením v stánku bol Rodrigezov syn Adam s modelom podobným predsedovmu Mustangu Shelby GT 350 z roku 1966 na diaľkové ovládanie. Adam predviedol na koberci svoje driftovacie umenie pomedzi predstavované „veľké“ Mustangy. Nuž Rodri, keď Adam dostane do rúk tvoje „veľké“ KR-ko, budú dymové signály väčšie ako tie zo Slovnaftu . Máme sa na čo tešiť.

Prvý Fridays a Jarmok v Sološnici

Prvý májový víkend ponúkal hneď dve akcie, v piatok prvý zo série piatkových Fridays v Bratislave a v sobotu výlet na kvetinový jarmok do Sološnice. Keďže tento Fridays bol prvý v roku 2011, zúčastnili sa aj členovia klubu zo vzdialenejších kútov Slovenska, ako IMI z Košíc a Duro B zo Žiliny, čo si nesmierne vážime.

Spanilá jazda po Petržalskej strane Bratislavy a pekné počasie umožnili, že akcia pokračovala do neskorej noci a vďaka Patrikovi umožnila aj nočné fotografovanie áut. Na svoje si prišli priaznivci Mustangov, US cars, ale aj veteránov rôznych značiek. Na naše piatkové stretnutia sa tešia aj v neďalekom „mekáči“, teda McDonalds, kde sa účastníci Fridays meetingov môžu zdravo posilniť. V neskorších večerných hodinách, keď sa trošku uvoľnilo parkovisko, svoje driftovacie umenie so svojimi Mustangami predviedli Rodrigez aj Vlado G.

Na druhý deň, v sobotu pekné počasie pokračovalo, a pri PPC sa opäť zišli autá na výlet do Sološnice na kvetinový jarmok, ktorý organizoval Šumo spolu so starostkou obce Sološnica. Príjazd kolóny do stredu obce a zvuk V8-čiek bol neprehliadnuteľný a sme radi, že vzbudil záujem u návštevníkov jarmoku.

Na samotný jarmok sme prišli vďaka peknej trase z Bratislavy do Sološnice viac-menej „po funuse“, keď už väčšina stánkarov stihla predať všetko, čo na jarmok priniesli, napriek tomu návštevníkov bolo na jarmoku stále dosť. Pekným zážitkom bola aj návšteva na chate u Šuma a ďalšie pokračovanie cesty okolo Malých Karpát. V najsevernejšom mieste Malých Karpát sa IMI a Duro B odpojili a vydali sa na sever Slovenska. Keďže kolóna viacerých Mustangov nejazdí vzhľadom na historické autá rýchlo, jazda vo dvojici bola „iná káva“ a IMI a Duro B si túto jazdu patrične vychutnali, samozrejme v duchu pravidiel cestnej premávky.

Posledný z májových víkendov sa konala akcia nášho partnera Hyundai Powerfest v Senici. Letisko v Senici s obnoveným povrchom je novou lokalitou v snahe priniesť šprintové preteky do rôznych kútov Slovenska. Boro a Duro B hájili farby MCS na tejto akcii mimo pretekov a s číslami 999 a 998 sa predviedli aj v šprinte na 400m dráhe. Akcia sa konala len 80km od Bratislavy, avšak na naše sklamanie, z okolia Bratislavy neprišiel žiaden Mustanger. Hmm, asi pomsta za členskú schôdzu  ? Asi nie, lebo nie je sa komu mstiť a hlavne tí, čo neprišli, môžu len ľutovať.

Ďalšou akciou Hyudai Powerfest, ktorej sa MCS zúčastňuje, je šprintový pretek na letisku v Boľkovciach. Táto lokalita vždy lákala na prevezenie sa vzhľadom na jazdu prekrásnou prírodou stredného Slovenska, i keď dráha šprintu v Boľkovciach je len 200m, čo pre 2005+ Mustang GT znamená, že tam na dráhe ani „trojku“ nestihne dať, ale chlapík s prerobeným šprintovým špeciálom Škoda 1000MB tam stihne nasúkať „štvorku“ a na veľký smútok mustanger by zostal vzhľadom na svoju hmotnosť na takej krátkej dráhe ďaleko v poli porazených. Ešte, že sa jazdí šprint aj na 400m. Farby MCS v Boľkovciach hájili Boro, Duro B, cestou spoznali Paťa z Kriváňa s oranžovým Mustangom V6 a Miša z Brezna s čiernym Mustangom GT. Keďže sa do tejto soboty nakopilo viac motoristických akcíí, staršie ročníky mustangov reprezentovali MCS na Piešťanských zlatých stuhách.

V rámci propagácie Fridays meetingov a najmä 4. Zrazu Mustangov Slovenska, na pozvanie chalanov zo Zvolena, sa Boro, Paťo a Duro B vybrali na tuning zraz do Dobrej Nivy, lákala najmä vynovená letisková dráha, na ktorej bolo možné ukázať, ako šprintujú americké kone. Škoda len, že neprišli aj nejaké iné americké káry, ktoré by bolo možné obdivovať, i keď rôzne upravených „tuniakov“ bolo hojne. Na dráhe sa objavil aj Nissan GT-R, ale keďže toto auto už šprintuje samo za pomoci „launch“ tlačidla, kto by si išiel merať sily s nejakým robotom, však? Radšej sme sa vybrali na preskúmanie blízkeho okolia a pozreli si hrad Bzovík, previezli sa prekrásnymi cestami cez Krupinu a Svätý Anton do Banskej Štiavnice.

Tradičné stretnutie US cars v Brne pri Olympii sľubovalo nielen príjemné prevezenie, ale aj množstvo zaujímavých amerických áut, ktoré sa len tak nevidia. Dôkazom toho bolo, že po ceste, ešte v pomerne veľkej vzdialenosti od Brna, bolo možné stretnúť také „ameriky“, ako Lincoln Mark VIII, či Chevrolet Corvette. Do Brna dorazila aj početná skupina členov MCS z Bratislavy aj okolia. Je nutné však povedať, že program stretnutia trošku sklamal oproti rozprávaniam návštevníkov minulých ročníkov, čo bola veľká škoda a dúfame, že okrem krásnych áut aj program budúcich ročníkov bude o čosi zaujímavejší.

Príjemné prostredie priehrady pri Nitrianskom Rudne nás privítalo v polovici Júla, kde stretnutie Mustangov, alebo menej oficiálne stretnutie na grilovačku a večerné premietanie filmov organizovali mustangeri z Classic Mustang, Maroš a Peťo G. Mnohí návštevníci tejto akcie ocenili, že sa mali možnosť previezť sa v Mustangoch, čo na iných akciách nie je až takým zvykom. Tí, čo sa nevozili, pochutnávali si na steakoch grilovaných v kufri Mustanga (rozumej známy pojazdný grilovací prívesný vozík), pečených zemiačkoch a pive. Jednoducho grilovačka ako sa patrí.

V rámci propagácie 4.Zrazu Mustangov Slovenska si niektorí členovia klubu oblepili svoje autá reklamou práve na tento náš zraz, a jazdili tak približne dva týždne pred samotným zrazom vo svojom voľnom čase, prípadne sa zúčastnili niektorých lokálnych automobilových akcií, ako napríklad Show n Shine vs Street Tuning v Martine, kde jeden klubový Mustang získal 3.miesto v USA scéne.

4. Zraz Mustangov Slovenska

Hlavná akcia organizovaná MCS sa pre členov klubu začala už v piatok podvečer stretnutím v penzióne Letisko v Trenčíne, ktorého priestory boli vyzdobené rôznymi americkými motívmi. Príjemné posedenie sa predĺžilo do neskorej noci a v sobotu ráno nadišiel dlho očakávaný deň.

Na 4. Ročníku ZMS sa celkovo zúčastnilo 176 US Cars, z toho 92 Mustangov, 23 Corvette, 7 Truck, 10 US Bike a 44 ostaných US Cars. Na zraz zavítal Elvis s Marylin, skupina Kiss, uskutočnilo sa meranie hluku výfukov, šprint na 400m, hodnotenie áut porotou, umývanie áut sexi dievčatami, bolo možné nechať si zmerať výkon auta na brzdovej stolici, ako aj ďalšie množstvo iných atrakcií, vrátane tých pre deti.

Spanilá jazda prebiehala z letiska v Trenčíne značenou trasou okolo hradu Beckov na Kúpeľný ostrov v Piešťanoch, kde priamo v centre kúpeľov bola zastávka spanilej jazdy s výstavou áut pre kúpeľných hostí. Pozitívne reakcie na „spanilku“, ktorej trasa sa zúčastneným páčila, i celý zraz bola príjemnou bodkou za úsilím, ktoré do zorganizovania celého zrazu klub vložil.

Po návrate do penziónu Letisko, do neskorej noci prebiehala voľná zábava pre tých, ktorí sa rozhodli zostať na večerný program.

Nedeľa prekvapila poriadnym lejakom hneď zrána. Niektoré autá ako predsedova Cobra 427 SC, ktorá je výnimočne háklivá na počasie navlhla v daždi už 2 km od Trenčína a išla domov na odťahovke spolu Mustangom Shelby GT 500 Vlada G, u ktorého pre zmenu nevydržal pastorok štartéra. Dura a Rodrigeza v GT 500 KR zas po Trenčíne sledovala policajná hliadka, že či neurobíme nejaký dopravný priestupok. Trpezlivosť policajtov sa vyplatila, keď GT500 KR pred železničnou stanicou vošlo v príšernom lejaku do zákazu vjazdu vyzdvihnúť Rodrigovu manželku z vlaku, aby za tých 200m, kde sa dalo voľne parkovať, nezmokla úplne do nitky. Policajtov sme však „ukecali“, že ako bez pokuty s dohovorom 

Pri hodnotení 4.ZMS sa musím pristaviť aj pri organizátoroch. Veľa vecí zbehlo bez problémov, ale veľa problémov sa muselo riešiť aj priamo na ploche letiska, a pritom sa tieto problemy vôbec nemuseli nastať. Organizácia takéhoto podujatia potrebuje širšiu komunitu ľudí a bohužiaľ tu máme veľké rezervy. Je vás veľa, ktorí sa hlásite do organizačného teamu, ale keď príde na robotu, tak zostávajú stále tí istý. Niekedy mi to pripadá ako pokrytectvo. To isté platí aj v prípade zháňania sponzorov, dokonca by som povedal, že je to o 1000% horšie. Peniaze na 4.ZMS zohnal len Šumo, Cobra a nikto iný. V každom prípade by som sa chcel poďakovať všetkým, čo prispeli či finančne alebo materiálne k príprave 4.ZMS. Chcem sa však poďakovať aj všetkým čo prispeli svojou maličkosťou pri samotnej organizácii na ploche letiska.

Dnes je nám už jasné, že MCS organizuje najväčšie stretnutie US CARS na Slovenskom území, a to nás dosť zaväzuje. Vieme aj to, že pôvodný realizačný team ZMS na Trenčianskom letisku pod vedením Šuma sa rozpadol. Je na Vás ako dopadne 5.ZMS.

Prvý Augustový týždeň sa už niekoľko rokov nesie v znamení US-CAR Festival NAAF Komárom. Táto akcia patrí k najväčším stretnutím US Cars v strednej Európe a MCS tam samozrejme nesmel chýbať. JOE ako vyslanec MCS pre južné krajiny EU zabezpečil výstavnú plochu a v sobotu nás na zraz dorazilo 12 vozidiel, bohužiaľ len polovica z MCS. Tradične úžasná spanilá jazda cez Komárom a Komárno v super počasí už len potvrdila, že NAAF Komárom je akcia, ktorej sa treba pravidelne zúčastňovať.

Týždeň po Komárome naši českí kolegovia z Mustang Riders Clubu organizovali ich stretnutie Mustangov v Bořeňoviciach. Tu je na mieste konštatovať, že celý zraz je viac menej organizovaný Filipom v jeho firemných priestoroch, čím sa tento zraz stáva Filipovou akciou a nie akciou MRC. Ono to tam aj tak vyzeralo. Účasť asi 32 Mustangov, z čoho asi 15 bolo Filipových, poukázalo na skutočnosť, že s klubom kde je 110 členov nie je niečo v poriadku. To však na veci nič nemení, že táto akcia by mala byť pre MCS v top dvojke spolu so zrazom Mustangov v Milikove. Najpočetnejšou skupinou účastníkov nášho zrazu sú práve kolegovia z Čiech a Moravy, a myslím si, že účasť až dvoch áut zo Slovenska bolo iba malou náplasťou za tak bohatú účasť ich áut na našom 4.ZMS. Je pravda, že naše dve autá dostali z dvoch udeľovaných cien dve hlavné teda prvé miesta, ale to nás neospravedlňuje. Touto cestou sa chcem poďakovať Rodrigézovi a Cobrovi za dôstojné reprezentovanie MCS na Zraze Mustangov v Čechách. Pozitívnou skutočnosťou tohto podujatia bolo to, že sme si vypočuli veľa chvály na náš 4.ZMS s ubezpečením, že na ďalší ročník príde ešte viac Mustangov z MRC.

Historicky prvý krát sa náš klub zúčastnil 8. ročníka výstavy Autosalón Nitra 2011, ktorý sa uskutočnil na výstavisku Agrokomplex Nitra v termíne 28.septembra 2011 až 03. októbra 2011. Vystavili sme spolu 7 Mustangov z toho 3 veterány a 4 novšie ročníky. Náš úspech na seba nenechal dlho čakať a náš pavilón H sa stal najnavštevovanejším na celom autosalóne.

Prvý októbrový víkend už pravidelne početná skupina členov klubu vyráža na Slezský zraz Mustangov do Milíkova. Tento rok nás veľmi potešilo prekrásne počasie, a tak si všetci, čo na tento zraz prišli, užili do sýtosti krásnych amerických áut, super počasia a dobrej nálady. Poniektorí na tomto zraze uvideli prvý krát predsedov Ford GT 2005 vo veľkosti 1:1, i keď ako so zmenšeninou v autodráhe sa hrali s týmto autíčkom už ako deti. Tak sa mnohým splnil detský sen takéto auto vidieť naživo. Je tiež pravdou, že tento zraz organizuje klub ktorý si práve svoje meno GT40 prevzal z predchodcu tohto vozidla, Fordu GT40 a páni z tohto klubu tiež ešte nemali možnosť stretnúť sa týmto autom. Už tradične bohatú účasť členov MCS musím len pochváliť a musím sa aj všetkým za to poďakovať.

Tradičným záverom sezóny je výjazd do Čičmian, spoločná akcia klubov MCS a 60&70. Tento rok prebiehala jazda z Bratislavy cez Čachtický hrad, salaš v Nimnici, Betlehem v Rajeckej Lesnej do penziónu Javorina v Čičmanoch, ktorý je miestom výborných slovenských špecialít a dobrej nálady, ktorú nepokazilo ani studené počasie a dážď, ktoré sú pre túto lokalitu a mesiac október typické.

I keď sa sezóna už blížila ku koncu, predsa však ešte pre MCS úplne neskončila nakoľko nás ešte čakal Halloweensky výjazd, ktorý sme si fantasticky užili a hlavne sme pobavili nejedného člena normálnej mestskej premávky v bláznivých maskách.

Záverom musím povedať, že aj rok 2011 bol plný zaujímavých akcii, pomaličky už začína byť ťažké, ktorú z množstva akcií si na ten, či onen víkend vybrať. Mnohí členovia dokončili svoje vysnívané tátoše, či už robili nejaké úpravy, prípadne aj dokončili kompletné rekonštrukcie.

Mrzí nás, a k tomu sa jednoducho musíme postaviť čelom, že v roku 2011 opadlo nadšenie z členstva v MCS, ako aj zo zúčastňovania sa výjazdoch organizovaných ako naším klubom tak aj inými. Jednoducho povedané, v minulosti sa nás bez problémov vedelo stretnúť aj 20 až 25 a vedeli sme si vyraziť do okolia a dnes ak sa nás stretne 10 tak je to úspech. To isté platí aj o našich pizza zrazoch a Fridaysoch.
VV je toho názoru, že klub tvoria členovia a je teda na Vás, či chcete a teda aj sa budete aktívne zúčastňovať na dianí v klube. Musím sa priznať, že ma vôbec neteší, keď musím písať takéto negatívne skutočnosti na záver sumáru našich aktivít, ale pravda je taká a strkať hlavu do piesku pred rastúcim problémom nebudem.

Čakajú nás voľby do VV klubu a práve to je ten správny čas na zamyslenie sa, či by nemala prísť do vedenia klubu nová čerstvá krv, ktorá by klub ťahala v ďalšej dekáde tohto storočia.

Dámy a Páni,

prosím Vás zamyslite sa nad mojimi poslednými riadkami a dajte šancu novému výkonnému výboru s novým predsedom, ktorý vo Vás opäť vzbudí záujem o aktívny prístup k členstvu v Mustang Club Slovakia.

S všetko najlepšieho v roku 2012 a veľa šťastných kilometrov praje

Výkonný výbor MCS
Napísali: Duro B., Cobra a Gašpo

E-shop Košík a objednávka

Novinky

Najbližšie výjazdy:

Žiadne akcie

Newsletter

    FUNHOUSE Rock Division ALLIANZ Power monsterenergy Rádio Express Veterán.sk gt40